Diş Çekimi ve Cerrahi Tedavi
ANA SAYFA

KLİNİK

İLETİŞİM

HAKKIMIZDA   

CERRAHİ TEDAVİ

Temizlenemeyecek kadar çok çürümüş, kanal tedavisinde başarılı olunamamış, kemik desteğini kaybetmiş artık sadece yumuşak dokuya tutunur hale gelmiş dişler çekim yapılması gereken dişlerdir. Ayrıca ortodontik amaçlı ve gömük 20 yaş dişinin çekimi de sık karşılaşılan tedavi adımıdır. Fakat diş çekim işlemi çocukluktan beri kişilerin korkulu rüyası haline gelmiş bir durumdur. Oysa ki çekim hasta için değil, çekimi yapacak hekim için güç bir işlemdir. Çünkü dişhekimi hastaların ağrı duymaması için kişiye uygun anestezi uygulaması yapar. Hastaların herhangi bir kalp, şeker, tansiyon hastalıklarına göre uygun anestezik solusyon seçimini yapar. Çekim sırasında ağrı duyulmaması için dişe gelen sinirlere anestezi yapılması iki türlü olur. Ya o dişin çevresine anestezi yapılır. Sadece o diş ve çevre yumuşak dokusu uyuşur. Bu tür anestezi “lokal anestezi”dir.

   

Eğer o dişe giden sinir ağının uyuşması gerekiyorsa sinir ağına anestezi yapılır. Bu tür anesteziye “rejyonel anestezi” denir. Hangi tür anestezi yapılacağına ve hangi solüsyonun tercih edileceğine hekim karar verir. Rejyonel anestezide daha büyük bir alan uyuşur. Uyuşma birkaç dakika içerisinde gerçekleşir ve 1,5 – 2 saat sürer. Anestezi etkisi geçene kadar hasta bir şey yemeyi tercih etmemeli, aksi takdirde hissetmediği tarafta yanak içi ısırmasından dolayı ağız içinde ısırma yaraları oluşur. İstenmeyen bir durumdur.

Çekimden sonra hastanın dikkat etmesi gerekenler:

Çekim bölgesine konulan tampon 30 dk. yerinden oynatılmamalı, pıhtı oluşması sağlanmalıdır. Kanama kontrol altına alınana kadar su veya başka sıvı gıdalarla ağız çalkalanmamalıdır. Tükürük yutulmalıdır.

Aspirin ve türevleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çok sert kabuklu gıdalardan uzak durulmalı, yumuşak gıdalarla beslenilmelidir.

24 saat sigara ve alkol, asitli içecekler içilmemelidir.

İçecekler pipetle tüketilmemelidir. Çünkü pipette ve sigara tüketiminde ağız içinde oluşan negatif basınç pıhtının yerinden kopmasına neden olur. Kanama kontrolü sağlanamaz.

Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı; Ilık tüketilmelidir.

Hekim tarafından ilaç verilmişse tavsiyeye uygun kullanılmalıdır.

Eğer çekimden sonra ağrı şikayeti olursa ağrı kesicilere başvurulur.

Çekimin ardından 3 gün geçtiği halde ağrı hala devam ediyorsa bu çekim alanının iltihaplandığı anlamına gelir. Yapılacak en uygun hareket çekimi yapan hekime gidip gerekli bakımı yaptırmaktır.